LECZENIE METODĄ ABRAZJI POWIETRZNEJ

lekarze specjaliści > Choroby jamy ustnej > LECZENIE METODĄ ABRAZJI POWIETRZNEJ

LECZENIE METODĄ ABRAZJI POWIETRZNEJ

medserwis.pl Autorką artykułu jest:

lek. dent. Lidia Warda
Gabinet Stomatologiczny „Lident”
Warszawa ul. Wernyhory 36/1
www.lident.pl
Celem nowych metod wprowadzanych do praktyki stomatologicznej jest poprawa komfortu pacjenta oraz eliminacja bólu podczas zabiegu. Jedną z tych technik jest opracowywanie twardych tkanek zębów metodą abrazji powietrznej.

Często nie ma nawet potrzeby znieczulania pacjenta, ponieważ strumień tlenku glinu, wychodzący pod ciśnieniem z dyszy urządzenia, zamyka światło kanalików zębinowych na powierzchni preparowanej zębiny, co w konsekwencji eliminuje doznania bólowe. Dodatkową zaletą tej metody jest większa precyzja i oszczędność przy opracowywaniu twardych tkanek zęba oraz brak mikropęknięć szkliwa powstających na skutek wibracji podczas pracy tradycyjnymi metodami.

Urządzenia do abrazji powietrznej oprócz oszczędnego i bezbolesnego usuwania próchniczych tkanek zęba służą nam również do precyzyjnej preparacji bruzd przed lakowaniem, do usuwania starych wypełnień oraz przebarwień i innych defektów szkliwa. Wielu pacjentów, który boją się znieczuleń miejscowych uznaje tę metodę za rewelacyjną, zwłaszcza po preparacji tak wrażliwych miejsc jak szyjki zębowe. Abrazja powietrzna jest pomocna również w protetyce (usuwanie cementów z wnętrza koron, zwiększanie retencji koron, mostów, wkładów i nakładów przed cementowaniem, oczyszczanie powierzchni zębów przed zacementowaniem stałych uzupełnień protetycznych, preparowanie powierzchni porcelany i odkrytego metalu podczas naprawiania uzupełnień porcelanowych w ustach pacjenta), oraz w ortodoncji ( zwiększanie retencji przyklejanych elementów ortodontycznych, usuwanie i oczyszczanie zamków przed ponownym ich przyklejeniem). Urządzenia te mogą mieć również zastosowanie do dokładnego oczyszczania powierzchni zębów z osadu, co jest możliwe po zamianie proszku tlenku glinu na wodorowęglan sodowy.

Używany do preparacji tkanek zębowych tlenek glinu jest substancją w pełni biokompatybilną, nieaktywną chemicznie, nierozpuszczalną w płynach ustrojowych. W stomatologii znany jest on od dawna jako składnik cementów krzemowych, glasjonomerowych, stosowany jest również w protetyce stomatologicznej i implantologii. Do usuwania zmienionych próchniczo tkanek zęba używamy ścierniwa 50-cio i 90-cio mikronowego regulując powierzchnię i moc preparacji odpowiednia wielkością dysz i odległością dyszy od opracowywanej powierzchni zęba bez bezpośredniego jej dotykania. Proszek wydostaje się z końcówki wraz ze sprężonym powietrzem pod ciśnieniem 10 – 11 bar przez czas około jednej sekundy, po czym następuje faza chłodzenia. Dzięki takiej cyklicznej pracy nie dochodzi do przegrzania tkanek i związanym z tym zapaleniem miazgi. Dodatkową zaletą używanego przez nas ścierniwa o gradacji 50 i 90 mikronów jest to, że cząsteczki jego nie unoszą się w powietrzu opadając szybko na podłoże, dzięki czemu unikamy zapylenia otoczenia (w przeciwieństwie do używanego czasem do tego celu proszku o gradacji 27 mikronów).

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do użycia abrazji powietrznej jest astma oskrzelowa pacjenta, gdyż tlenek glinu drażniąc mechanicznie drogi oddechowe może indukować skurcz oskrzeli.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu pacjentów – bezbolesnego i bezwiertłowego opracowywania ubytków – eliminujemy stres i strach przed następna wizytą, dzięki czemu możemy pomagać ludziom, którzy nigdy nie zdobyliby się na leczenie zębów tradycyjnymi metodami.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl